Jesteś tutaj: Start / Historia Domu Dziecka

Historia Domu Dziecka

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Dom Dziecka w Skorogoszczy położony jest nad Nysą Kłodzką oraz w bezpośrednim sąsiedztwie Kanału Młyńskiego. Temu specyficznemu położeniu dom nasz zawdzięczał swoją przedwojenną nazwę „Haus Muhlgraben” („Dom nad Młynówką”). Na prawym brzegu kanału pracował młyn wodny i mieszkała tu być może rodzina młynarza. Gdy hrabiowski majątek rozwijał się także i tu wybudowano murowany budynek, tym bardziej, że tuż za płotem funkcjonowała cegielnia.


W okresie międzywojennym, gdy właścicielką majątku w Skorogoszczy była hrabina Elizabeth von Kerssenbrock z domu von Schaffgotsch, „Haus Muhlgraben” (Dom nad Młynówką”przygotowano do zamieszkania przez wykształconego agronoma z Akademii Rolniczej w Lipsku. Jednak ówczesny kryzys gospodarczy pokrzyżował hrabiowskie plany. Ze względu na duże obciążenie w utrzymywaniu rozległego pałacu w parku w Skorogoszczy Kerssenbrockowie postanowili się przenieść do dużo skromniejszego budynku nad Kanałem Młyńskim. Jednak najpierw budynek rozbudowano o kilka metrów a następnie zmodernizowano pod potrzeby licznej rodziny hrabiowskiej. W styczniu 1945 r., w związku ze zbliżającą się ofensywą radziecką, hrabiowie pospiesznie opuścili swój dom uciekając przez Sudety dotarli do Bawarii. W Niemczech do dnia dzisiejszego mieszkają potomkowie naszych hrabiów a ich przodkowie spoczywają na skorogoskiej nekroplii w kunsztownie rzeźbionych grobowcach.
Dom Dziecka   Dom dziecka
 W okresie powojennym Dom nad Młynówkąprzechodził różne koleje losu. W obszernych pomieszczeniach urządzono magazyn poniemieckich mebli, następnie zadomowił się tu Komisariat Milicji Obywatelskiej z niechlubną izbą przesłuchań UB. W 1950r. MO opuściła budynek i urządzono tu ośrodek kolonijny dla dzieci z Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. 1 sierpnia 1952 roku Starostwo Powiatowe w Niemodlinie powołało Państwowy Dom Dziecka w Skorogoszczy, który nieprzerwanie do dnia dzisiejszego funkcjonuje będąc dla nas naszym drugim domem.

Dom dziecka